Haberler

En doğru ÇAY demleme Teknikleri

Çay kültürümüzün değişmez değerlerinden birisidir. Aşağıda Siyah çayın,Yeşil Çayın ,Beyaz Çayın ve Matcha Çayının gerçek tadını alabileceğiniz en doğru demleme yöntemlerini belirttik.
Yöntemleri belirtmeden önce şu önemli ayrıntıyı belirtmek faydalı olacaktır. Çayınızdan iyi bir dem elde etmek istiyorsanız iyi bir çay tercih etmelisiniz. Diğer bir ayrıntı ise asla çeşme suyu kullanmamanız olacaktır. Kireçli ve içinde gereğinden fazla klor olan ve PH değeri fazla olan sular çay demlemek için uygun sular değildir ve bu tarz suların çayın tadında değişikliğe sebep olacağını da aklınızdan çıkarmamanızı tavsiye ederiz
1.SİYAH ÇAY DEMLEME YÖNTEMİ
Çaydanlığınızın alt kısmını tam oranda su ile doldurun ve kaynatmaya başlayın.(daha sonra su eklemek doğru değildir)
Su kaynamaya başlayınca 5 dakika kadar daha kaynatın ve ateşinizi en kısık konuma getirin
Çaydanlığın alt kısmında kaynattığınız sudan üst kısımdaki çaydanlığa kaynamış sudan yeterince koyun.
Daha sonra üst çaydanlığa çayınızı yeterli miktarda koyun
burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus üst çaydanlığa önce alt çaydanlıktan su koyun daha sonra çayınızı koyun,yani önce su ,sonra çay koyun.

Çay miktarını belirlemek için içilecek her bir çay bardağı için bir tatlı kaşığı çay koymak yeterli ölçü olacaktır. Hatta fazladan 2 kaşık daha çay koymak çok daha iyi olacaktır

Bu şekilde 25 dakika kadar kısık ateşte çayınızın demlenmesini bekleyin ve daha sonra afiyetle için.
Çay içme seramoniniz bitene kadar çaydanlığınız kısık ateşte durmaya devam etsin ve ocağınızı asla kapatmayın
Demlediğniz çayı maksimum 45 dk içinde tüketin.

2 YEŞİL ÇAY DEMLEME YÖNTEMİ
Kaynamış suyu fincana aktardıktan sonra 2-3 dk bekletin veya 70-80 derece sıcaklıkta su hazırlayın, üzerine 1 çay kaşığı(5 gr) yeşil çayı ekleyin ve minimum 2 dk maximum 6 dk olmak üzere demleyin.Tepeleme 1 çay kaşığından fazla yeşil çay kullanılması acı tada sebep olabilir.Demleme süreci bittikten sonra çayınızı süzüp içebilirsiniz.
(tarif bir kişiliktir)

3 BEYAZ ÇAY DEMLEME YÖNTEMİ
Kaynamış suyu fincana aktardıktan sonra 2-3 dk bekletin veya 70-80 derece sıcaklıkta su hazırlayın, üzerine 6/7 ADET beyaz çay filizi ekleyin ve minimum 4 dk maximum 6 dk olmak üzere demleyin.Demleme süreci bittikten sonra çayınızı süzüp içebilirsiniz.Fincandan süzdüğünüz beyaz çay filizlerini kesinlikle atmayın.Aynı filizleri gün içerisinde 2 defa daha demleyebilirsiniz.Gün içinde 3 kez demlediğiniz beyaz çay filizlerini sonunda yiyebilirsiniz.(tarif bir kişiliktir)

4 MATCHA ÇAYI DEMLEME YÖNTEMİ
Kaynamış suyu fincana aktardıktan sonra 2-3 dk bekletin veya 70-80 derece sıcaklıkta su hazırlayın, üzerine 1 Çay kaşığı matcha çayı ekleyin ve çay köpürene kadar uzunca süre karıştırın.Matcha çayı köpürdükten sonra için.Daha kısa sürede köpürmesi için köpürtücü cihazlar kullanabilirsiniz.Alternatif olarak matcha çayını süte veya yoğurda karıştırarakta tüketebilirsiniz.(tarif bir kişiliktir)